VYTRVALOSTNÍ TRÉNINK Pod pojmem vytrvalostní trénink si můžeme představit jakoukoliv aktivitu, která souvisle probíhá…

VYTRVALOSTNÍ TRÉNINK

Pod pojmem vytrvalostní trénink si můžeme představit jakoukoliv aktivitu, která souvisle probíhá déle jak 30 minut. Nemusí se týkat jen běhu, způsobů jak tuto složku trénovat je hned několik. Jak už jsme zmínili nejčastěji používanou aktivitou pro tuto oblast je běh, dále se může jednat o plavání, jízdu na kole, horské tůry, nebo i vytrvalostně zaměřený silový trénink v posilovně.

Všechny tyto aktivity, ať už zvolíme kteroukoliv by se měly provozovat za přítomnosti kyslíku, tudíž je opravdu můžeme označit za aerobní, neboli vytrvalostní. Pokud sportovec vykoná třiceti minutový trénink, po kterém se mu točí hlava, cítí nevolnost a vzpamatovává se po něm ještě další půl hodinu rozhodně neprováděl aerobně-vytrvalostní trénink. Proto je pro rozvoj této oblasti důležité znát svou maximální tepovou frekvenci, z které si potom můžeme stanovit své aerobní a anaerobní tréninkové zóny. Pro rozvoj vytrvalosti bychom se měli držet v rozmezí 70-80% ze své maximální tepové frekvence.

Aerobní kapacita je další pojem, s kterým se v této oblasti určitě setkáme. Maximální míra této kapacita je poté označována jako VO2 max. Aerobní kapacita je zlepšována právě vytrvalostním tréninkem a můžeme od ní čekat zlepšení vytrvalosti v lehkém či střední tempu, nebo urychlení regenerace mezi intenzivními pasážemi během hry, případně mezi jednotlivými sériemi v posilovně. Mít dobře rozvinutou aerobní vytrvalost je pro mnohé sportovce důležité a prakticky každý začátek přípravného období by mělo být zaměřeno na rozvoj této složky. Nicméně v kontextu všech požadavků daného sportu musíme brát na zřetel všechny složky, které daný sport obsahuje. Nemělo by se tak stát, že celé přípravné období strávíme jen rozvojem této oblasti a na další zanevřeme, pokud samozřejmě nejsem čistě vytrvalostní běžec a je pro nás tato oblast klíčová.

Hodnota VO2 max je určitě dobrá jako záchytný bod pro stav sportovce, ale není klíčová. Je mnoho hráčů, kteří mají v této oblasti průměrné, nebo lehce podprůměrné výsledky, avšak mají ohromnou rychlost, sílu a kognitivní funkce rozvinuté na takové úrovni, že dokáží přečíst prakticky každou situaci na hřišti. Vyřazovat proto z týmu jedince, který má průměrné hodnoty VO2 max, ale ostatní složky má na top úrovni je nesmysl.

Při plánování vytrvalostního tréninku bychom vždy měli myslet na to, že se snažíme najít minimální objem a intenzitu tréninku k vyvolání žádoucí adaptace. Svou snahu o rozvoj vytrvalosti můžeme odstartovat krátkými pomalejšími běhy a následně se v následujících týdnech dostat na delší úseky ve větší intenzitě. Rozhodně bychom neměli začít přes náročné intervalové tréninky. Nezávisle na sportu, který děláme se jedná o pevné základy naší kondiční připravenosti.


PŘÍKLAD TRÉNINKŮ PRO ROZVOJ VYTRVALOSTI (KONTINUÁLNĚ)

4x8 MINUT – SOUVISLÉ DRŽENÍ TPF NA 75% Z MAX.
IO- 120s

PŘÍKLAD TRÉNINKU PRO ROZVOJ VYTRVALOSTI (INTERVALY)
4X8 MINUT – DRŽENÍ TPF NA 75% Z MAX + KAŽDOU DRUHOU MINUTU 10s. ZRYCHLIT NA