Silový trénink dětí a mládeže Děti a posilovna jsou často diskutované téma a spousta rodičů neví, co je vlastně správně. Někteří…

Silový trénink dětí a mládeže

Děti a posilovna jsou často diskutované téma a spousta rodičů neví, co je vlastně správně. Někteří lidé zastávají dokonce až názor, že slovní spojení silový trénink a děti jetrestuhodné a každý, kdo jej vypustí z úst by měl jít pomalu za mříže. Nicméně my se v dnešním příspěvku podíváme na nejčastější mýty, které těmto odpůrcům utváří mylné představy, přesvědčující o negativním vlivu silového tréninku děti a na základě literatury je uvedeme na pravou míru.

Nejčastějším argumentem kolujícím veřejností je názor, který spojuje silový trénink dětí s poškozením růstových chrupavek, vazů a šlach. Tato hypotéza byla výzkumy popřeny, avšak pouze v případech, kdy jsou dodržována předepsaná doporučení pro silový trénink dětí. Rozvoj síly bez negativních účinků na růstové chrupavky, kosti nebo svaly je možný (Ratel, 2011)!

Z tohoto tvrzení vzniká často zmiňovaný názor, že děti ještě nedosáhly kostní „dospělosti“ a že silový trénink dětem zpomaluje až zastavuje růst. Avšak ani tento názor nebyl nikdy vědecky podložen. Žádné ověřené důkazy svědčící o nebezpečí silového tréninku a způsobování změn v růstu dětí neexistují (Barbieri & Zaccagni, 2013).

Dalším argumentem je, že silový trénink je pro děti neefektivní z důvodu nízké hladiny testosteronu. V případě hladiny testosteronu se jedná o pravdu, nicméně i přesto existuje řada důvodů, proč je silový trénink dětí efektivní a proč by měl být aplikován(Granacher, 2011).

​Mezi základní doporučení, které bychom měli u silového tréninku dětí zohlednit, spadá především důraz na dodržování bezpečnosti! Velmi důležitá je správná technika provedení jednotlivých cviků. Dělat méně sérií a střídat nejrůznější druhy pohybu. Mělo by se jednat o promyšlený, pestrý, kontrolovaný a progresivní program. Nemělo by se jednat pouze o nějaký dril formou cvičení, ale děti by se měly u tréninku stále bavit a mít radost z pohybu(Faigenbaum, 2000)!

Pojďme se nyní podívat na ověřené benefity, kterých praktikováním silového tréninku u dětí docílíme:

• Zlepšení sportovní výkonnosti 

• Zvýšení hustoty vazivových tkání a snížení rizika zranění

• Zvýšení síly vlivem zlepšení nervosvalového přenosu

• Zvýšení hustoty kostí 

• Kvalitnější složení těla a snížení rizika dětské obezity

• Zdokonalení motorických dovedností a flexibility

Při silovém tréninku dětí do 9 let bychom měli pracovat převážně s vlastní vahou, kdy by silový trénink měl být založen na využívání úpolů a gymnastiky. Nicméně později lze postupně zapojovat různé tréninkové pomůcky jako medicinbaly, vipery, bandy, TRX a podobně. Vysoce efektivní je současné zapojení plyometrie, která má u dětí pozitivní vliv na rozvoj kostí, šlach a vazů.

Příklady cviků pro silový trénink dětí:

• Přetahování se o balón

• Přetlačování ve dřepu zády k sobě 

• Zvedání kamaráda ze země

• Snaha o přetočení kamaráda z lehu na břiše 

• Trakař s pouštěním jedné nohy