Seminář-MAXIMAL SPEED IN SPORT Lineární rychlost sprintu je běžně vnímána jako jeden z klíčových determinantů výkonu v …

Seminář-MAXIMAL SPEED IN SPORT

Lineární rychlost sprintu je běžně vnímána jako jeden z klíčových determinantů výkonu v mnoha sportovních odvětvích. Rychlejší sportovci častěji skórují, mají větší podíl na situacích rozhodující utkání a v neposlední řadě rychlejší sportovci podepisují vyšší kontrakty. Není proto překvapivé, že rychlost je tak žádoucím fyzickým aspektem.

V sobotu 27. 6. 2020 jsme s mým kolegou Markem uspořádali v prostorách gymu Colliery CrossFit Ostrava seminář o rychlosti ve sportu.

V průběhu tohoto čtyř hodinového semináře jsme na úvod účastníkům prezentovali, jaký je náš pohled na specifický trénink rychlosti ve sportu a jak je důležitý. Poté už byl seminář víceméně o praxi. Účastníkům byl představen efektivní dynamický warm up, který je vhodné zařadit před samotným tréninkem rychlosti. Poté byl každému z účastníků změřen našimi rychlostními buňkami (Fusion Sport) sprint na 10 m, který je určen na změření akcelerační rychlosti. Každý účastník byl navíc při svém pokusu natáčen a poté byl na řadě videotaping, kde jsme analyzovali jednotlivé pokusy. Poté jsme se vrhli na nácvik akcelerace a akcelerační sprinty. Na závěr tohoto bloku o akceleraci proběhl opakovaný měřený test na 10 m.

Po krátké pauze jsme se již věnovali maximální rychlosti. Hned ze začátku tohoto bloku účastníci opět absolvovali měření tentokráte sprintu na 30 m, při kterém byli opět natočeni a byl proveden rozbor jejich biomechaniky pohybu v maximální rychlosti. Poté byly na řadě opět drily na nácvik sprintu v maximální rychlosti a opakovaný měřený test na 30 m.

Závěrem byl každému účastníkovi představen silový trénink specifický pro sprint, jehož varianty si každý vyzkoušel.

Jsme moc rádi, že byl o seminář takový zájem a přilákal jak samotné sportovce, tak trenéry z různých koutů republiky. Věříme, že jsme každému účastníkovi poskytly tréninkový model pro zlepšení akcelerační a maximální rychlosti.

#sprintisaskill