Rezistenční sprinty Rezistenční sprinty jsou tréninkovou metodou, která může pozitivně ovlivnit naši schopnost…

Rezistenční sprinty

Rezistenční sprinty jsou tréninkovou metodou, která může pozitivně ovlivnit naši schopnost akcelerace, maximální rychlosti a celkové výkonosti. V tomto blogu se podíváme na to, proč je využívat, kdy je nejlépe začlenit do tréninku, jak určit správnou váhu rezistence a na jakou vzdálenost běžet.

PROČ JE VYUŽÍVAT?

Je to efektivní způsob, jak posílit dolní končetiny přímo v běžeckém pohybovém vzoru. Zároveň pracujeme na naší výbušnosti i rychlosti. Mezi nejčastější pomůcky zde patří odporové saně a padák, dále můžeme využít zátěžové vesty, nebo expandery.

KDY JE NEJLEPŠÍ JE VYUŽÍT?

Obecně platí, že pro rozvoj naší rychlosti je nejlepší zařadit tato cvičení na začátek tréninku, nebo si na ně vyčlenit samostatnou tréninkovou jednotku a to nejlépe ve dny, kdy se cítíme nejméně unavení. Pokud máme v jeden den tréninky dva, tak by měl být tento trénink volen jako první.
Na této schopnosti můžeme pracovat jak v přípravném, tak i v sezonním období.



JAK URČIT SPRÁVNOU VÁHU REZISTENCE?

Měla by být taková, aby nám nezbortila správnou běžeckou techniku a pokles naší rychlosti by neměl spadnout po 10-15% naší měřené rychlosti bez odporu.
Obecně se doporučuje brát jako odpor 10-20% naší tělesné váhy.


NA JAKOU VZDÁLENOST JE VYUŽÍT?

Vzdálenost běhu se liší na základě toho jakou schopnost chceme rozvíjet. Pokud je naší snahou pracovat na akceleraci, tak se vzdálenost bude pohybovat v rozmezí 10-20 m. Naopak pokud se budeme soustředit na zlepšení kvality maximální rychlosti můžeme se pohybovat ve vzdálenostech 30-40m.

NA CO DBÁT NEJVÍCE?

Pokud bychom měli vypíchnout dvě věci, na které v tomto tréninku dbát nejvíce byla by to schopnost udržet co možná nejlepší běžeckou techniku a důsledné dodržování odpočinku mezi jednotlivými sprinty. Platí zde zlaté pravidlo na každých 10m běhu – 60s odpočinku.

ZÁVĚR

Využití rezistenčních sprintů může posunout náš trénink na vyšší úroveň a přinést nám mnoho výhod. Mějme však na paměti, že je důležité dbát na výše uvedené principy, aby nedošlo k přetížení nebo zranění.