Plyometrie u dětí a mládeže Někteří možná již víte, že plyometrie je nedílnou součástí efektivní kondiční přípravy všech…

Plyometrie u dětí a mládeže

Někteří možná již víte, že plyometrie je nedílnou součástí efektivní kondiční přípravy všech sportovců. Jedná se o rychlý, silný pohyb zahrnující excentrickou kontrakci, po které následuje explozivní koncentrická kontrakce. Mluvíme tak o cyklu natažení a zkrácení. Důležité je mít na paměti, že před aplikací plyometrie musí být sportovec již technicky zdatný v daných pohybových vzorech a zároveň musí disponovat odpovídající úrovní síly.

Plyometrie se vyznačuje tím, že stimuluje proprioreceptivní a elastické vlastnosti těla tak, aby bylo dosaženo maximálního silového výkonu v minimálním čase! Právě díky elastickým vlastnostem svalů dochází k zpomalování a absorbování nárazů. Pro efektivitu plyometrie je potřeba nejen koncentrická síla, ale také excentrická, díky které dochází k absorpci energie, která poté přidá k produkci koncentrické síly svalu, čímž dosáhneme například vyššího výskoku. Představit si to můžeme například na lukostřelbě, kde platí, že čím více bude tětiva luku natáhnutá dozadu (čím více síly střelce absorbuje), tím více energie bude předáno šípu při výstřelu. Stejný princip existuje u samotného výskoku.

Co však děti a plyometrie? Je potřeba se jí bát? Měla by se těšit svému místu v kondiční přípravě mladých sportovců? Pravda je taková, že plyometrie je obrovsky přínosnou a potřebnou součástí tréninku dětí a mládeže (Lloyd et al., 2016; Kubo et al., 2007; Waught et al., 2014). Podívejme se, které benefity aplikace plyometrie u dětí a mládeže přináší:

  • Zvýšení tuhosti šlach a vazů
  • Prevence a redukce zranění
  • Vyšší odraz
  • Vyšší rychlost běhu
  • Vyšší hbitost
  • Zvýšení aktivace strečového reflexu

Plyometrie nejsou pouhé výskoky, ale jsou to také další skoky a odhody. Při aplikaci této metody do tréninku dětí a mládeže bychom měli dbát na provedení méně opakování při dostatečně dlouhých pauzách. Na konkrétní cviky a příklady jejich aplikace se podíváme v budoucím příspěvku.